Genel

P4P TÜRKİYE Pro sıralamalarında ELO derecelendirme sistemi kullanılmaktadır. ELO bir sıralama, derecelendirme sistemidir. İsmini Arpad Elo'dan alır. Oyunlarda izafi yetenek düzeylerini ölçmek için kullanılır. Elo sistemi turnuva sonuçlarını dikkate almadan, oyuncuların yaptığı maçları esas alır. Kazandığınız ve kaybettiğiniz maçlarda rakibinizin gücü ile doğru orantılı olarak puanınız artar veya azalır.  Daha fazla bilgi için...

Liste üç amaç için oluşturulur.
- Oyuncuların sınıflandırılması için
- Turnuvalar
- Her sınıfta en iyi oyuncuların belirlenmesi için

 

Diğer

- Yıl sonunda bir oyuncu limit değerlerinin üzerine çıkar veya minimum değerin altında inerse bu değişiklikler yıl sonunda yapılır.
- Yeni başlayanlar için sınıf düşüşü yoktur.
- Oyuncunun yıl için kendi sınıfına ait turnuva tiplerinden an az birine, P4P Sıralamalarını etkileyen oyun tiplerinden (AD/AE, OD/OE) en az ikisine katılması şartı aranır. Yıl içinde bu turnuvalardan herhangi birine katılmamış olan oyuncularda bir değişiklik yapılmaz. Ancak oyuncu statusu geriye çekilebilir.

 

Çıkış ve İniş Kontrolü

Genel
Çıkış ve İniş durumlarının son haline gelmes süreci her zaman yıl(sezon) sonlarıdır. Oyuncuların sezona başladıkları durumları yıl sonuna kadar sabit kalır. Yıl içindeki değişiklikler genel listeyi etkilemez. Yıl sonlarında son turnuva olarak yapılan Türkiye Şampiyonasının ardından çıkış ve inişler işlenmeye başlar.

Yeni Gelenler ve Amatörlerin Yükselişi
Pro turnuvalara katılım sağlayan tüm oyuncular "Amatör" olarak sisteme dahil edilir.

Sıralamalar ve oyuncu sınıfları Tekler, Çiftler olarak iki grupta takip edilir. Bir oyuncu teklerde Amatör olabilir ancak Çiftler'de Master oyuncu olarak sistemde yer alabilir.

Oyuncu Sınıfı Değerleri

Sınıf       Artış Değeri   İniş Değeri
Amatör         1900             ---
Master          2300            1650
Elite               ---                2150
Amatör bir oyuncu 1900 puan değerine geldiğinde Master sınıfına erişir. Bir Master oyuncu 2300 seviyelerine geldiğinde bu oyuncu artık Elit bir oyuncudur. Artış kadar iniş değerleri de bu şekilde işler.

Yeni oyuncular için başlangıç değerleri
Tüm yeni oyuncular 1500 puan ile başlar.