1. Ahlaki Kurallar              PDF Dosyası

Maç sırasında, turnuva alanında veya turnuvaya ev sahipliği yapan tesislerde yapılan
sportmenlik dışı veya etik olmayan her türlü davranış, ‘Ahlaki Kurallar’ın ihlali olarak
değerlendirilir. Tüm izleyiciler, hakemler ve/veya oyuncular arasındaki karşılıklı saygı bir gerekliliktir. Masa futbolunun olabilecek en pozitif ve sportmen şekilde temsil edilmesi tüm oyuncu ve yetkililerin ortak amacı olmalıdır

1.1. Ahlaki Kurallar’ın ihlal edilmesinin cezası; set veya maç hakkının kaybedilmesi (hükmen mağlup olma), turnuvadan diskalifiye edilme ve/veya bir para cezası olabilir. Ahlaki Kurallar çiğnense de çiğnenmese de ihlal için en uygun ceza P4P Hakem Kurulu veya eğer mevcut değilse baş hakem ve turnuva
organizatörü/yöneticisi tarafından belirlenir.

2. Maç

Turnuva anonsunda aksi belirtilmedikçe bir maç 5 setin 3’ün kazanılması şeklinde
gerçekleşir. Her set 5 golden oluşur. 5 gole ilk ulaşan takım seti kazanır. Maçı kazanmak için gerekli set sayısına ilk ulaşan takım maçı kazanır.

Farklı organizasyonlarda maçı kazanmak için gerekli set sayısı, bir seti kazanmak için gerekli gol sayısı, turnuva planı ve turnuvanın yürütülmesine ve organizasyona ilişkin tüm diğer detaylar P4P turnuva düzenlemelerinde ve belli bir turnuvanın turnuva anonsunda ayarlanır. P4P turnuva düzenlemeleri tüm P4P turnuvalarına uygulanır ve tüm oyuncular için zorunludur.

3. Maça Başlama

Maça başlamadan önce yazı-tura atışı yapılır. Yazı-tura atışını kazanan takım masada taraf veya ilk servis atışı için topu seçer. Yazı-tura atışını kaybeden takım karşı takımın seçtiği seçeneklerden geri kalanları seçmekle yükümlüdür.

3.1. Bir takım bir kez masada tarafını veya ilk servis atışı için topu seçtikten sonra bir daha kararını değiştiremez.

3.2. Topun oyuna sokulduğu andan itibaren maç resmi olarak başlar. (FAKAT küfürlü konuşma vb. ihlaller maçı denetlemek için görevlendirilmiş hakem tarafından, bu hakem ve her iki takım masada olduğu sürece ilan edilebilir.)

4. Servis (Topun Oyuna Sokulması)

Servis; ‘setin başında, gol olduktan sonra veya bir kural ihlalinden sonra servis hakkının bir oyuncuya geçmesiyle topun 5’li rottan (orta sahadan) oyuna sokulması’ olarak tanımlanır. Top servis alanından veya 5’li rota yerleştirilerek oyuna sokulabilir.

4.1. Topun servis alanından (orta sahadaki servis deliğinden) geçirilerek oyuna sokulması.

4.1.1. Top maçın başında veya gol olduktan sonra servis alanından (orta sahadaki servis deliğinden) geçirilerek oyuna sokulur. Servisi yapan oyuncu topun yuvarlanmasına etki etme girişiminde bulunabilir. Servisi yapan takımın kazanacağı gol puanı yalnızca top oyundaki bebeğe temas ettikten sonra kabul edilir. Servisi yapan takım oyun alanına müdahale edemez, fakat bunu asıl servis yapılmadan önce topu servis alanına konumlandırmak için yapabilir. Oyun alanı zemin yüzeyinin üstünden masadaki yan duvarların en yüksek noktasına kadar olan alan olarak tanımlanır. Eğer servisi yapan oyuncu topu servis alanından (orta sahadaki servis deliğinden) oyuna sokmak için konumlandırırken düşürürse, servis atışını tekrar etmek zorundadır. Topu ikinci kez düşürürse, top rakip takım tarafından oyuna sokulur.

4.1.2. Oyuna hazır olma

Servisi yapacak olan oyuncu rakip takımın maça başlamaya hazır olduğundan emin olana kadar topu oyuna sokmamalıdır. Bu kuralın herhangi bir ihlalinde, top ilk başta servis hakkına sahip olan oyuncu tarafından oyuna sokulur.

4.2. Topun 5’li rota yerleştirilerek (orta saha alanından) oyuna sokulması.

4.2.1. Servis atışı topun 5’li rotun en ortadaki bebeğinde durdurulmasıyla birlikte başlar. Topu oyuna sokan oyuncu daha sonra “Hazır” kuralını takip etmelidir.

4.2.2. Eğer top orta bebek dışındaki bir pozisyondan oyuna sokulursa ve top gol olmadan önce bir ihlal keşfedilirse, oyun durdurulur ve top aynı takım tarafından tekrar oyuna sokulur. Bir kez gol puanı gerçekleştikten sonra hiçbir uygulama yapılmaz. Sonraki ihlaller için ceza servis için topa sahip olma hakkının rakibe kaybedilmesidir/verilmesidir.

4.2.3. ”Hazır” Kuralı

Top oyuna sokulmadan önce, topa sahip olan oyuncu rakibine hazır olup olmadığını sormak zorundadır. Rakibin “Hazır” cevabını vermek için 3 saniyesi vardır. Topa sahip olan oyuncunun da sonrasında oyunu topa sokmaya başlamak için 3 saniyesi olur. Bu süre sınırlamalarından fazlasını beklemek “Oyunun Gecikmesi” olarak değerlendirilir (Bkz: 25. Kural). Oyuna başlamak için top bir oyuncu bebeğinden diğerine hareket ettirilmelidir, fakat ikinci bir oyuncu bebeğinden sonra doğrudan ilerletilemez. Top ikinci bir oyuncu bebeğine temas ettikten sonra başka bir oyuncu bebeği tarafından doğrudan ilerletilebilir. Oyuncu topu ilerletmeden önce beklemek veya topu durdurmak zorunda değildir. Bu dakikadan sonra top oyunda kabul edilir ve topa sahip olma süreleri, top ikinci bir oyuncu bebeğine temas ettiği anda başlar.

4.2.4. Rakip “Hazır” demeden önce topu oyuna sokmaya başlamanın cezası bir uyarıdır ve top asıl pozisyondan oyuna sokulur. Daha sonraki ihlaller için ceza servis için topa sahip olma hakkının rakibe kaybedilmesidir.

4.2.5. Topu iki bebeğe temas ettirmeden ilerletmenin veya topu ilerletmeden önce 1 saniye beklememenin cezası rakibin seçimindedir. Rakip ya mevcut pozisyondan (gol pozisyonu dahil) oyuna devam etmeyi ya da servis atışı yaparak topu oyuna sokmayı seçer.

5. Sonraki Servisler

İlk servis atışını takip eden sonraki servisler, en son gol yiyen takım tarafından yapılır. Birden çok setli maçlarda sonraki setlerdeki ilk servis atışı önceki seti kaybeden takım tarafından yapılır.

5.1. Eğer top yanlış takım tarafından oyuna sokulursa ve gol olmadan önce ihlali fark edilirse oyun durdurulur ve top doğru takım tarafından oyuna sokulur. Top bir kez gol olduktan sonra, hiçbir itiraz kabul edilmez ve oyun hiçbir ihlal gerçekleşmemiş gibi devam eder.

5.2. Eğer rakip takım bir kural ihlali dolayısıyla cezalandırıldığı için topa sahip olma hakkı bir takıma verilirse ve top sonrasında 5’li rotların arasında “ölü top” pozisyonuna gelirse, topu ilk başta oyuna sokan takım tarafından servis atışı yapılır.

6. Top Oyunda

Top bir kez oyuna sokulduktan sonra, masanın dışına çıkana, “ölü top” ilan edilene, mola verilene veya gol olana kadar oyunda kalır.

7. Topun Masadan Çıkması

Eğer top oyun alanından çıkar ve skor bildiren boncuklara, aydınlatma armatürüne veya masanın parçası olmayan herhangi bir cisme çarparsa, topun masa dışına çıktığı ilan edilir. Eğer yan bantlara ve oyun alanının bittiği sınırlara çarpar ve hızlıca oyun yüzeyine geri dönerse, top ‘oyunda’ olarak değerlendirilir.

7.1. Oyun alanı, oyun yüzeyinin üstünden masanın yan duvarlarının yükseklik noktalarına kadar olan alan olarak tanımlanır. Yan bantların tepelerine ve oyun alanının bittiği sınırlara çarpan top, yalnızca oyun yüzeyine hızlıca geri dönüyorsa “oyunda” olarak kabul edilir.

7.2. Orta saha servis deliğine (eğer mevcutsa) giren ve oyun alanına geri dönen top, “oyunda” kabul edilir.

7.3. Eğer bir oyuncunun şut veya pasının şiddeti topun masa dışına çıkmasına sebep olursa, top rakip takımın 2’li defans rotundan tekrar oyuna sokulur.

7.4. ”Hava topu/şutu (Aerial Shot)” denilen vuruş (kaleci bebeği alanından topu bebeklerin kafalarının üstünden geçirerek yapılan vuruş) bir topta maksimum 1 kez, bir sette maksimum 2 kez yapılabilir. Hava topunda/şutunda (Aerial Shot) top en az rakibin 3’lü rotunun üstüne kadar ilerler.

7.5. Kural 7.4’ün ihlal edilmesinin cezası rakibin 5’li orta saha rotuna topa sahip olma hakkının servis için kaybedilmesidir. Kural dışı yapılan bir hava şutuyla/topuyla (Aerial Shot) gerçekleşen bir gol sayılmayacaktır.

8. Ölü Top

Top, hareketini tamamen durdurduğunda ve herhangi bir bebeğin ulaşabileceği bir alanda olmadığında “ölü top” olarak ilan edilir.

8.1. Top 5’li orta saha rotlarının arasındaki bir alanda “ölü top” olarak ilan edilirse, oyun içinde son servisi yapan (asıl servis hakkına sahip olan) oyuncunun 5’li orta saha rotlarından tekrar oyuna sokulur.

8.2. Top kale ve 5’li orta saha rotları arasında bir alanda “ölü top” olarak ilan edilirse, ölü top noktasına en yakın 2’li defans rotlarından tekrar oyuna sokulur. Oyun mola (Kural 10.1) sonrasında olduğu şekliyle yeniden başlatılır.

8.3. Top defans alanında olduğu yerde dönüyor ve herhangi bir bebek topa ulaşamıyorsa, “ölü top” olarak değerlendirilmez ve süre sınırlaması top herhangi bir bebeğin ulaşabileceği bir alana ilerleyene kadar veya “ölü top” haline gelene kadar askıya alınır (durdurulur).

8.4. Kasıtlı olarak “ölü top” haline getirilen bir top, servis için rakip takıma verilir. (Örneğin; topu altından bebeklerin erişim alanının dışına çıkana kadar itmek)

9. Mola

Her takım set başına 2 mola hakkına sahiptir. Mola süresince oyuncular masayı terk edebilir. Böyle molalar 30 saniyeyi geçemez. Eğer top oyundaysa, mola yalnızca topa sahip olan takım tarafından alınabilir ve yine yalnızca top tamamıyla durdurulduktan sonra alınabilir. Eğer top oyunda değilse, her iki takım da mola alabilir.

9.1. Molayı alan takım tüm mola süresini kullanmak istemese bile, her iki takım da 30 saniyenin tamamını kullanabilir.

9.2. Herhangi bir çiftler organizasyonunda, her iki takım da mola boyunca oyuncular arası yer değişikliği yapabilir. (Kural 14.1)

9.3. Setler arasında alınan mola, bir sonraki sette alınabilecek molalardan biri olarak sayılır.

9.4. Top oyundayken iki elini birden rotlardan ayıran ve tamamen masayı bırakarak dönen bir oyuncu mola almış kabul edilir.

9.4.1. Bir oyuncu vuruştan önce ellerini silerek temizlemek üzere rotlardan ayırabilir; fakat bu ayırma iki veya üç saniyeden fazla süremez. Tüm süre sınırlamaları oyuncu ellerini temizlerken işlemeye devam eder. Savunmada olan bir takım rakibi elini/ellerini rottan çekerse gevşeyip rahatlamamalıdır.

9.4.2. El/bilek rottaki yerine geçtikten sonra, bir tam saniye geçene kadar şut veya pas girişiminde bulunulamaz.

9.5. Top oyundayken yalnızca topa sahip olan oyuncu mola alabilir. Mola süresi alındığı andan itibaren başlamış olur.

9.5.1. Eğer bir takım mola istedikten hemen sonra topla şut veya pas girişiminde bulunursa, oyun sayılmaz ve takım mola yerine “Dikkat Dağıtma” ile suçlanarak o kurallara göre (Kural 20) cezalandırılır.

9.6. Eğer topa sahip olan takım top oyundayken ve hareket ediyorken mola isterse, o takım topa sahip olma hakkını rakip takımın 5’li orta saha rotlarına servis için kaybeder. Eğer top oyundayken topa sahip olmayan takım mola isterse, o takım “Dikkat Dağıtma” ile suçlanarak o kurallara göre (Kural 20) cezalandırılır.

9.6.1. Eğer mola istenirken top oyundaysa ve hareket ediyorsa ve sonrasında aynı takımın kalesine girerse, gol sayısı rakip takım için sayılır.

9.7. Eğer bir takım 30 saniyelik molanın sonunda oyun için hazır değilse, o takım “Oyunu Geciktirme” ile suçlanarak o kurallara göre (Kural 25) cezalandırılır.

9.8. Eğer bir takım kural dışı bir mola isterse veya bir mola ile cezalandırılarak izin verilen mola sayısını aşarsa, o takım bir teknik faul ile cezalandırılır.

9.8.1. Bir takımın oyunu geciktirme, oyun içerisinde ikinci bir hakem talep etme, itirazdan sonra reddedilme veya diğer herhangi bir nedenden dolayı ikiden fazla molayla cezalandırılması bir teknik faul ile sonuçlanır.

9.9. Bir oyuncu bir kez bir molanın ardından topu (hareket ettirerek) tekrar oyuna soktuktan sonra, top hakimiyeti altında olduğu mevcut rotu terk edene kadar başka bir mola istenemez. İki defans rotu, 1 rot olarak kabul edilir.

9.9.1. Kural 9.9’un ihlal edilmesinin cezası topa sahip olma hakkının rakip defansa kaybedilmesidir. Takım bir mola ile cezalandırılmaz.

9.10. Mola süresi boyunca, bir oyuncu rotları yağlamak, oyun alanını silmek/temizlemek vb. sebepler için oyun alanına müdahale edebilir. Topa elle yalnızca rakip tarafından izin verildiği sürece müdahale edilebilir ve oyun devam ettirilmeden önce asıl pozisyonuna geri döndürülmelidir. Topu hareket ettirme veya yerinden oynatma talebi rakip takım veya masada mevcutsa hakem tarafından kabul edilmeyebilir (Örneğin; top kalenin kenarına yakın olduğu zaman).

9.10.1. Eğer bir oyuncu talebi kabul edilmedikten sonra topu yerinden oynatırsa, top karşı takımın 5’li orta saha rotlarına servis için verilir. Eğer top aynı takımın kalesinin kenarında ise rakip lehine bir gol puanı yazılır.

10. Moladan Sonra Oyunun Devam Ettirilmesi

Mola sonrasında, topa sahip olan ve molanın alındığı rottan top tekrar oyuna sokulur.

10.1. Eğer mola alındığı zaman top oyundaysa, topa sahip olan oyuncu topu hareket ettirmeden önce rakip takımın hazır olduğundan emin olmalıdır. Oyuncu topu bir bebekten diğerine hareket ettirmeli ve sonrasında topu ilerletmeden önce en az 1 saniye beklemelidir (Bkz: Kural 4).

10.1.1. Topa sahip olan oyuncu ellerini rotlara geri koyar koymaz topun tekrar oyuna sokulması prosedürü başlamadan önce, top bulunduğu mevcut rottan ayrılırsa rakibin seçim yapma hakkı vardır. Rakip ya mevcut pozisyondan oyuna devam etmeyi seçer, ya da topu servisle oyuna sokmayı seçer.

10.2. Eğer mola alındığı zaman top oyunda değilse, kurallara göre servis yapmaya hakkı olan takım tarafından top tekrar oyuna sokulur.

10.2.1. Eğer mola iki top arasında (bir top gol olduktan sonra, fakat bir sonraki top servis edilmeden önce) istendiyse, top en son gol yiyen takım tarafından Kural 4’te anlatıldığı şekilde servis edilir.

10.3. Topu kural dışı bir şekilde geri oyuna sokmanın cezası rakibin tercihindedir. Rakip ya mevcut pozisyondan oyuna devam etmeyi, ya da topu servisle oyuna sokmayı seçer.

11. Hakem Molası

Hakem molası, her sette takım başına izin verilen iki molanın içinde sayılmaz. Bir hakem molasından sonra, normal/nizami bir mola alınmışçasına top tekrar oyuna sokulur.

11.1. Eğer maçın başında bir hakem yoksa ve oyun içinde bir tartışma meydana geldiyse, her iki takım da hakem talebinde bulunabilir. Maç içerisinde topun durdurulduğu veya “ölü” olduğu herhangi bir noktada böyle bir talepte bulunulabilir.

11.1.1. İlk hakem talebi hakem molası olarak değerlendirilir.

11.1.2. Eğer top oyundayken ve durdurulmuşken defans yapan takım hakem talebinde bulunursa ve eş zamanlı olarak hücum pozisyonundaki takım bir pas veya şut girişiminde bulunursa, mola talebi defans yapan takımın gerçekleştirdiği bir dikkat dağıtma muamelesi görür. Benzer şekilde, top hareket halindeyken yapılan bir hakem talebi de dikkat dağıtma olarak değerlendirilir.

11.2. Oyun, masada bulunan bir hakemle devam ettirildikten sonra, ikinci bir hakem talebinde bulunan bir oyuncu otomatik olarak bir molayla cezalandırılır. Böyle bir talep yalnızca top oyunda değilken veya ölü top pozisyonundayken yapılabilir. Top oyundayken başka bir hakem talebinde bulunmanın cezası bir teknik fauldür.

11.2.1. Oyun masada bulunan iki hakemle devam ettirilmişse, bir hakemin başka bir hakemle yer değiştirmesi talebine verilecek yanıta baş hakem veya turnuva organizatörü tarafından karar verilir. Eğer talep reddedilirse, oyuncu teknik faul ile cezalandırılır.

11.2.2. Silindi.

11.3. Bir takım, aksini yapmaya hakkı yoksa (Bkz: 14), hakem molası süresince oyuncular arası yer değişikliğinde bulunamaz.

11.4. Masa Bakımı – Topların değiştirilmesi, bebeklerin sıkıştırılması vb. masa bakımına ilişkin gerekli herhangi bir talep, maç başlamadan önce yapılmalıdır. Maç süresi içinde bir oyuncunun masa bakımıyla ilgili mola isteyebileceği tek zaman kırık bebek, kırık vida, parçalanmış stoper, bükülmüş rot vb. masaya ilişkin ani bir değişimin yaşanması durumundaki zamanlardır.

11.4.1. Eğer bir bebek topla temas halindeyken kırılırsa/arızalanırsa, rot sabitlendiğinde hakem molası ilan edilir. Oyun, kırılan bebeğin bulunduğu rottan tekrar devam ettirilir.

11.4.2. Eğer masada ışıklandırmalar arızalanırsa, (bir hakem molası istenmişçesine) oyun o noktada hemen durur.

11.4.3. Rotların spreyle yağlanması vb. rutin bakımlar, sadece mola sürelerinde ve oyun/set aralarında yapılabilir.

11.5. Oyun alanında yabancı cisim – Eğer bir cisim oyun alanına düşerse, oyun hemen o noktada durur ve cisim oyun alanından çıkarılır. Oyun, cisim oyun alanına düştüğü zaman topun bulunduğu rottan devam ettirilir. Masaların köşelerinde oyun alanına düşebilecek hiçbir şey olmamalıdır. Eğer cisim düştüğünde top hareket halindeyse, en son topa sahip olan oyuncu tarafından tekrar top oyuna sokulur.

11.5.1. Eğer top, gözden kaçan yabancı bir cisimle oyun alanında temas ederse oyun durdurulur ve cisim çıkarılır. Oyun, durduğu sırada topa sahip olan rottan devam ettirilir.

11.6. Tıbbi mola – Bir oyuncu veya bir takım tıbbi mola isteyebilir. Eğer tıbbi bir gereklilik aşikarsa, bu talep maçın hakemi, baş hakem veya turnuva organizatörü tarafından kabul edilmelidir. Bu kişiler tıbbi molanın uzunluğuna maksimum 60 dakikaya kadar olacak şekilde karar verirler. Bu süreden sonra fiziksel olarak oyuna devam edemeyecek durumda olan oyuncu hükmen mağlup sayılır.

11.6.1. Tıbbi mola talebi reddedilirse, oyuncu bir molayla cezalandırılır. Oyuncu, hakemin inisiyatifi ve takdirine göre, oyunu geciktirmeye (Bkz: 25) bağlı olarak da cezalandırılabilir.

12. Gol Puanı

Kaleye giren bir top, kurallara uygun olarak atıldığı sürece, bir gol puanı olarak kabul edilir. Kaleye giren fakat hemen sonra oyun yüzeyine geri dönen ve/veya masadan ayrılan bir top da aynı şekilde gol olarak kabul edilir.

12.1. Eğer bir sayı skor bildiren gol boncuklarında sayılmadıysa ve her iki takım da önceden o sayının gol olduğu fakat dikkatsizlik sonucu işaretlenmediği konusunda hemfikirse, gol puanı sayılmalıdır. Sayının gol olduğu fakat işaretlenmediği konusunda takımlar hemfikir değilse, gol puanı sayılmaz. Bir sonraki set (veya maç) başladıktan sonra, hiçbir itirazda bulunulamaz ve puan gol olarak sayılmaz.

12.2. Eğer topun kaleye girip girmediğine dair bir anlaşmazlık varsa, karar vermesi için bir hakem istenmelidir. Hakem oyunculardan ve/veya izleyicilerden aldığı bilgilere dayanarak bir karar verebilir. Eğer alınan bilgiler yetersizse, gol puanı sayılmaz.

12.3. Kasıtlı olarak gol olmayan bir puanı işaretleyen bir takım, kural dışı işaretlenmiş puan dolayısıyla hoş görülmez ve bir teknik faul ile cezalandırılır. Bu kuralın daha ileri boyuttaki ihlalleri setin veya maçın hükmen kaybedilmesine neden olacaktır (Bu hükmen mağlubiyete baş hakem tarafından karar verilir).

13. Masada Taraf/Kale Değiştirme

Her bir setin sonunda, bir sonraki set başlamadan önce takımlar masada taraflarını/kalelerini değiştirebilirler. Her iki takım da yerini değiştirirse, her bir setten sonra tekrar değiştirmek zorunda olacaklardır. Setler arasında izin verilen maksimum süre 90 saniyedir.

13.1. Her iki takım da tüm 90 saniyeyi kullanabilir. Her iki takım da tüm süre kullanılmadan önce oyuna devam etmek için hazır olduğunu beyan ederse, oyun devam eder ve sonrasında 90 saniyenin geri kalanı kaybedilir.

13.2. Eğer bir takım, 90 saniyelik sürenin sonunda oyuna devam etmeye hazır değilse o takım oyunu geciktirme kurallarına göre cezalandırılır. (Bkz: Kural 25)

14. Oyuncuların Yer Değiştirmesi

Herhangi bir çiftler maçında, oyuncular yalnızca kendi konumları için ayarlanmış 2 rotla oynayabilirler. Top bir kez oyuna sokulduktan sonra, oyuncular bir gol olana kadar veya takımlardan biri mola isteyene kadar aynı konumda oynamalıdırlar.

14.1. Her iki takım da mola süresince, gol aralarında veya set aralarında pozisyon değiştirebilir.

14.2. Bir takım, oyuncuları arasında yer değişikliği yaptıktan sonra top tekrar oyuna sokulduktan sonraya kadar veya başka bir mola alınana kadar tekrar değişiklik yapamaz.

14.2.1. Her iki oyuncu da masayla karşı karşıya kaldığı şahsi pozisyonuna geçtikten sonra takım, oyuncuları arasında yer değişikliği yapmış olarak kabul edilir. Her iki takım da aynı anda pozisyon değiştirmek istiyorsa, ilk önce, topa sahip olan takım oyuncularının konumuna karar vermelidir.

14.3. Top oyundayken kural dışı bir şekilde yapılan pozisyon değişikliği, dikkat dağıtma olarak değerlendirilir ve oyuncular kendi orijinal pozisyonuna geri dönerler.

14.3.1. Herhangi bir çiftler maçında, top oyundayken ellerini normalde partneri tarafından oynanmak üzere ayarlanmış herhangi bir rota yerleştiren bir oyuncu dikkat dağıtma kurallarının ihlaline göre cezalandırılır.

15. Fırfır

Fırfır yasaktır. Fırfır, herhangi bir oyuncu bebeğinin topa vurduktan sonra veya önce 360 dereceden fazla dönmesi olarak tanımlanır. 360 derecenin hesaplanmasında, topa vurmadan önceki ve vurduktan sonraki dereceler hesaba eklenmez.

15.1. Eğer top, kural dışı bir fırfır nedeniyle ilerletilirse rakip takımın mevcut pozisyondan oyuna devam etme veya servisle topu tekrar oyuna sokma opsiyonu vardır.

15.2. Topu ilerletmeyen ve/veya topa çarpmayan bir fırfır, kural dışı bir duruma örnek teşkil etmez. Eğer bir oyuncunun fırfırı topa geriye doğru olacak şekilde çarpar ve kendi kalesine giderse, gol puanı rakip takımın lehine olacak şekilde yazılır. (Topa sahip olma durumu olmadığında) toptan uzak şekilde fırfır yapmak, kural dışı bir döndürme olarak değerlendirilmez; fakat dikkat dağıtma kurallarına göre cezalandırılabilir.

15.3. Eğer tutulmayan/sıkı tutulmayan bir rot, rot üzerindeki bir oyuncu bebeğine çarpan bir topun kuvvetiyle dönerse bu, fırfır veya kural dışı bir durum olarak değerlendirilmez (örneğin; teklerde ikili rottan yapılan vuruştan çıkan topun üçlü rota çarpması).

16. Masayı Sarsmak

Masanın herhangi bir şekilde sarsılması, kaydırılması veya kaldırılması kural dışıdır. Masanın sarsılması kasıtlı olarak da yapılsa, istemeden de yapılsa uygun değildir. Belirleyici karar masada bulunan hakem/yetkili tarafından verilir. Oyuncunun masayı sarsma dolayısıyla rakibine topu kaybetmesi gerekli değildir. Eğer sarsmaya ilişkin bir karar verilirse, hakem/yetkili oyun devam etmeden önce topun konumlandırılacağı pozisyona karar verir.

Masanın sarsılmasına ilişkin bir karar top oyunda olmasa bile verilebilir. Özellikle vuruştan sonra rotların çarpılması sarsma olarak değerlendirilebilir. Bu ihlalin cezası bir uyarıdır; sonraki ihlallerde, bu şekilde atılan bir gol sayılmayacaktır ve rakip oyuncunun lehine bir teknik faul istenecektir.

16.1. Masanın sarsılmasına ilişkin ceza: İlk ihlal - uyarı. Hakem/yetkili oyunun nereden devam edeceğine karar verir. Sonraki ihlaller – teknik faul.

17. Sürenin Sıfırlanması

Eğer bir oyuncu masada rakibinin bir vuruşu veya pası yapma kabiliyetini olumsuz anlamda etkileyecek yeterlilikte güç sarf ederse, fakat rakibin topa sahipliği tehlikeye atılmazsa, mevcut hakem/yetkili “sıfırlama” isteyecektir ve topa sahip olma süresi sıfırlanacaktır. Topa sahip olan oyuncunun topu tekrardan ayarlama veya sıfırlama çağrısını görmezden gelerek mevcut pozisyondan oyuna devam etme opsiyonu vardır.

17.1. Topun herhangi bir hareketi, ne kadar az/hafif olduğunun önemi olmaksızın sıfırlama için bir gerekçe olarak değerlendirilebilir (örneğin; zeminde sarsılan/sallanan top). Top sabit veya hareket ediyor da olsa, bir sıfırlama istenebilir.

17.2. Sıfırlama kararı bir dikkat dağıtma olarak değerlendirilmez ve topa sahip olan oyuncu hemen vuruş yapabilir. Bu yüzden, defans yapan takım rahatlamamalı ve “sıfırlama” kelimesini duymak için hakeme/yetkiliye bakmamalıdır; bunun yerine savunma pozisyonunda kalmalıdır.

17.3. Topun arkasında yapılan bir sıfırlama ihlali, standart bir sıfırlama ihlali olarak değerlendirilmeyecektir. Masayı sarsma kurallarına ilişkin bir ihlal olarak düşünülecektir. (Örnek: Top rakibin 3’lü forvet rotundayken, rakip forvetin kendi rakibinin süresini sıfırlamaya yönelik bir davranışta bulunduğuna karar verilirse.)

17.4. Topa sahip olan takım tarafından hakemden bir sıfırlama çağrısı alma girişiminde bulunma amacıyla yapılan kasıtlı bir sıfırlamaya izin verilmez. Bu kuralın ihlaliyle cezalandırılacak takım topa sahip olma hakkını kaybeder ve top rakip takım tarafından servis edilir. (Bu durum, bir sıfırlama olarak sayılmaz.)

17.5. Bir takım, set içerisinde ilk sıfırlama çağrısını aldıktan sonra, aynı topta bunu takip eden 2 sıfırlamaya daha sebebiyet verirse bir teknik faulle cezalandırılır. İlk sıfırlama çağrısı yapıldıktan sonra; bir sonraki ihlalle, mevcut hakem bir “sıfırlama uyarısı” veya sadece “uyarı” verebilir. Sıfırlama uyarısını aynı topta takip eden başka bir sıfırlama kuralı ihlali varsa, bir teknik faul verilir.

17.5.1. Gereğinden fazla yapılan sıfırlamalar için teknik faul istenirse, bir sonraki sıfırlama çağrısı teknik faulle sonuçlanmaz.

17.5.2. Sıfırlamalar oyuncu bazında değil, takım bazında verilir ve aynı zamanda her bir maç için değil, her bir set için değerlendirilir.

17.6. Eğer defans yapan oyuncu kasıtlı olarak masayı sarsarsa, bu durum bir sıfırlama olarak değerlendirilmez ve karar hemen masayı sarsma kurallarına ilişkin olarak verilir.

17.7. Top 5’li orta saha rotundayken verilen bir sıfırlama, süre sınırlamasını sıfırlayacağı gibi topun duvara çarptığı süre miktarını da sıfırlayacaktır.

18. Oyun Alanına Müdahale

Bir oyuncunun, topa temas edip etmemesi fark etmeksizin, hakem veya rakip takımdan izin almadan top oyundayken oyun alanına müdahale etmesi kural dışıdır. Fakat rakip takım veya hakem oyuncunun oyun alanına müdahale etmesine izin verirse, oyuncunun bunu yapması kural dışı değildir.

18.1. Dönen bir top, oyuncu bebeğine ulaşmıyor olsa bile, “oyunda” olarak kabul edilir. Rakip için yapılsa bile, dönen bir topu durdurmak için oyun alanına müdahale etmek kural dışıdır.

18.2. Masa üzerinde havalanmış bir top, oyun alanının bir parçası olmayan bir objeye çarpana kadar oyunda kabul edilir. Masa üzerinde havalanmış bir topu yakalamaya çalışmayın.

18.3. Ölü top pozisyonuna gelmiş bir top, oyunda olarak kabul edilmez (Bkz: Kural 8). Hakem veya mevcut değilse rakip takım tarafından izin alındıktan sonra, topa serbestçe temas edilebilir.

18.4. Top oyunda değilken oyuncu masanın sınırları dahilinde olan herhangi bir parçayı temizleyebilir. Rakip takımdan izin almasına gerek yoktur.

18.5. Bu kuralın herhangi bir bölümünün ihlalinin cezası takip eden şekildedir: Eğer oyuncu topa sahipse ve top durdurulursa – servis için topa sahip olma hakkının rakip takıma kaybedilmesi. Eğer oyuncu topa sahip değilse veya top hareket ediyorsa – teknik faul. Eğer bir oyuncu topun kaleye girmesini önlemek için oyun alanına müdahale ederse, rakip takım lehine bir gol puanı yazılır ve top kaleye girmişçesine servis yapılır.

18.6. Masa üzerinde havalanan bir topa temas etme gerekçesiyle verilen bir teknik faul, takip eden şekilde tekrarlanacaktır: Eğer teknik faul vuruşu gol olursa, rakip takım tarafından servis yapılır. Eğer teknik faul vuruşu gol olmazsa, rakip olmayan takım tarafından servis yapılır.

19. Masada Yaşanan Değişiklikler

Oyun alanı – Herhangi bir oyuncu tarafından masanın oyunla ilgili dahili özelliklerini etkileyecek hiçbir değişiklik yapılamaz. Bu kural oyuncu bebekleri, oyun yüzeyi, stoperler vb. ile ilgili yaşanabilecek tüm değişimleri kapsar.

19.1. Oyuncular top izlerini temizlemek için ellerinde ter, tükürük veya herhangi bir yabancı madde kullanamazlar.

19.1.1. Oyun alanı içerisinde silikon sprey ya da herhangi bir madde (Pronto, VD-40, silikon yağ vb.) sıkılması kural dışıdır.

19.1.2. Kendi tutuşunu geliştirmek için ellerinde herhangi bir cisim kullanan her oyuncu, bu cismin masayı veya topu etkilemediğinden emin olmalıdır. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa ve cismin topun oyununu etkilediğine karar verilirse (Örnek: yağ ile kaplanmış bir top); o top ve masada aynı şekilde etkilenmiş olan diğer herhangi bir obje, hemen temizlenecek ve yerine koyulacaktır. İhlalde bulunan oyuncu, oyunu geciktirme kurallarına göre cezalandırılacak ve devam eden sonraki ihlallerde, oyuncunun maçın geri kalanında o cismi kullanması yasaklanacaktır.

19.2. Tutuşunu geliştirmek için silikon yağ gibi bir madde kullanan bir oyuncu bununla ilgili elciklerde/tutamaçlarda herhangi bir iz bırakırsa, tarafları değiştirirken elcikleri/tutamaçları hemen temizlemek zorundadır.

19.2.1. Bu maddeyi yok etmek için gereken süre 90 saniyeyi geçerse, oyuncu oyunu geciktirme kurallarına göre cezalandırılacaktır ve bu maddeyi bir daha kullanması yasaklanacaktır.

19.3. Oyuncular rotlara, kolçak/tutamaçlara veya masanın dış kısmına rotların hareketini etkileyen herhangi bir şey yerleştiremez (Örneğin: kaleci rotlarının hareketini sınırlama).

19.4. Setler arasında rakibin taraf değiştirebilmesini engellemeden ve süre sınırlamaları içerisinde olacak şekilde yapılırsa, oyuncular masanın dış alanındaki elcikleri/tutamaçları değiştirebilir. Bu durumun çok fazla zaman alması "Oyunun Gecikmesi" kuralına göre cezalandırılır (Bakınız: Kural 25).

19.5. Maç başlamadan önce yapılan top değişimi talebi mevcut hakem veya turnuva organizatörü tarafından onaylanabilir. Bu istek yalnızca, var olan topların oyunla ilgili özellikleri standartlardan önemli ölçüde farklıysa kabul edilecektir.

19.5.1. Yeni top – Oyuncu top oyundayken yeni bir top talebinde bulunamaz. Fakat, ölü top pozisyonunda masanın içindeki top rafından yeni bir top istenebilir. Böyle bir istek genellikle, mevcut hakem bu isteğin oyundan zaman çalma/oyalama amacıyla yapıldığı yönünde karar vermezse kabul edilir.

19.5.2. Top oyundayken yeni bir top talebinde bulunan bir oyuncu, mevcut hakem hiçbir mola cezasının verilmeyeceği bir durum olan topun oynanamaz olduğu yönünde karar vermediği sürece, bir molayla cezalandırılır.

19.6. Aksi belirtilmedikçe bu kuralın herhangi bir bölümünün ihlalinin cezası bir teknik faule zemin hazırlayabilir.

20. Dikkat Dağıtma

Rotlardan uzakta veya rotun arkasında yapılan herhangi bir hareket veya ses dikkat dağıtma olarak değerlendirilebilir. Dikkat dağıtma sonucu edinilen hiçbir gol puanı sayılmayacaktır. Eğer bir oyuncu dikkatinin dağıtıldığına inanıyorsa, bir hakem talebinde bulunmak kendisinin sorumluluğudur.

20.1. Bir vuruştan önce, sonra veya vuruş sırasında 5’li orta saha rotlarının veya herhangi bir rotun gürültülü ve şiddetli şekilde çarpılması dikkat dağıtma olarak değerlendirilir. Vuruş başladıktan sonra 5’li orta saha rotunu hafifçe hareket ettirmek dikkat dağıtma olarak kabul edilmez.

20.2. Top oyundayken takım arkadaşlarının aralarında konuşması dikkat dağıtma olarak değerlendirilebilir.

20.3. Pas sırasında şaşırtmalı (fake) bir hareketin parçası olarak rotu yakalama hareketi yapmak dikkat dağıtma olarak kabul edilmez. Fakat, aşırı bir hareket dikkat dağıtmanın cezasına zemin hazırlar.

20.4. Bir vuruşu hazırladıktan sonra, bir eli kolçaktan/tutamaçtan çekmek ve hemen sonrasında topa vurmak dikkat dağıtma olarak kabul edilir. Topa yalnızca iki el (ve/veya bilek) birden 1 tam saniye boyunca iki kolçağın/tutamacın da üstünde durduktan sonra vurulabilir.

20.4.1. Tekler müsabakalarında, kural 20.4 yalnızca 3’lü orta saha rotlarında duraksadıktan sonra yapılan bir vuruş (set shot) için uygulanır.

20.5. Top oyundayken ellerini kolçaklardan/tutamaçlardan çeken ve sonrasında (ellerini silmek için, reçine uygulamak için vb.) masanın altına eğilen veya masadan uzaklaşan bir oyuncu dikkat dağıtma kurallarına göre cezalandırılır.

20.6. Dikkat dağıtmanın cezası: Dikkat dağıtma kurallarının ilk ihlalinde, mevcut hakem yapılan dikkat dağıtma eyleminin zararsız olduğu yönünde karar verirse, suçlu takım bir uyarı alır. Hücum yapan takım tarafından yapılan dikkat dağıtma sonucu bir gol gerçekleşirse, gol puanı sayılmayacaktır ve rakip takım topla servis yapacaktır. Diğer tüm durumlarda, rakip takımın mevcut pozisyondan oyunu devam ettirme, ihlalin yapıldığı noktadan oyuna devam etme veya topla servis yapma opsiyonu vardır. Takip eden sonraki ihlaller bir teknik faul için zemin hazırlar.

21. Antrenman

Maç başlamadan önce veya setler arasında herhangi bir masada antrenman yapmaya izin verilir. Bir kez set başladıktan sonra, hiçbir antrenmana izin verilmez.

21.1. Antrenman yapmak; topu bir oyuncu bebeğinden diğerine hareket ettirmek veya topla vuruş yapmak olarak tanımlanır.

21.1.1. Kural dışı antrenmanlarda belirleyici karar masada bulunan mevcut hakem tarafından verilir. Topun kasıtsız şekilde hareket ettirilmesi antrenman durumunu teşkil etmez.

21.2. Kural dışı antrenmanın cezası topa sahip olma hakkının servis için rakip takıma kaybedilmesidir. Eğer oyuncu topa sahip değilse, bir uyarı alır. Takip eden sonraki ihlaller, bir teknik faulle cezalandırılır.

22. Söylem ve Davranış

Bir oyuncu tarafından doğrudan veya dolaylı olarak sportmence olmayan davranış ve yorumların yapılmasına izin verilmez. Bu kuralın ihlali bir teknik faule zemin hazırlar.

22.1. Rakip takımın dikkatini oyun dışına çekmek yasaktır (Bkz: Kural 20). Maç sırasında yapılan herhangi bir bağırma veya ses, oyunun veya oyuncunun coşkulu doğasından kaynaklansa bile bir teknik faule zemin hazırlar.

22.2. Oyuncuların küfretmesi yasaktır. Küfür etmenin cezası bir teknik fauldür. Oyuncu tarafından devam ettirilen küfürler oyundan diskalifiye olmak ve/veya turnuva alanından çıkarılmak için bir sebep olabilir.

22.3. İzleyicilerin içerisinde bir antrenörün kullanılması yasaktır. Bununla birlikte, izleyicilerin içinden birinin hakemin veya bir oyuncunun dikkatini dağıtarak maçı etkilemesine izin verilmez. Bu kuralın ihlali, o kişinin turnuva alanından ihraç edilmesine zemin hazırlar.

22.4. Antrenörlük/koçluk serbesttir; fakat sadece molalar boyunca ve set aralarında yapılabilir.

23. Pas

23.1. 5’li orta saha rotlarında sıkıştırılmış/sabitlenmiş veya durdurulmuş bir pozisyondan ilerletilen bir top, rakip takımın 5’li orta saha rotlarına temas edip etmemesine bakılmaksızın, aynı takımın 3’lü forvet rotları tarafından doğrudan yakalanamaz. Topun kurallara uygun olarak 3’lü forvet rotlarında yakalanması için ilerletilmeden önce en azından 2 oyuncu bebeğine temas etmesi gerekir. Topun sıkıştırılması/sabitlenmesi, duvara ya da oyun alanına sıkıştırılması anlamına gelir.

23.1.1. Hareketini net olarak durdurmuş bir top, eğer bu pas anında yapılıyorsa, kurallara uygun olarak pas yapılabilir. Eğer pastan önce herhangi bir duraksama varsa, pas kural dışı olarak ilan edilir. Bir top net olarak durduysa ve anında pas yapılmamışsa, kurallara uygun olarak pas yapılmadan önce topun en azından 2 oyuncu bebeğine temas etmesi gerekir.

23.1.2. Oyun yüzeyine kısmen/belli belirsiz değen veya dokundurulan (seken, zıplayan vb.) ve hemen ileri bırakılan bir top, ilerletilmeden önce iki oyuncu bebeğine temas ettiği sürece, 3'lü forvet rotunda kurallara uygun şekilde yakalanabilir. Fakat top net şekilde oyun yüzeyinde tutuluyor, serbest bırakılıyor ve ardından aynı oyuncu bebeği tarafından pasla ilerletiliyorsa bu durum kural dışıdır.

23.1.3. 5'li orta saha rotundan yapılan kural dışı paslarda, eğer top aynı takımın 3'lü forvet bebeklerinden birine çarpıp yönünü değiştirirse; top yakalanmadığı veya kontrollü bir şekilde ilerletilmediği sürece bu durum kural dışı değildir.

23.1.4. Eğer top pas hareketinden önce bebeğin önüne veya arkasına temas ederse, kurallara uygun olarak 3’lü forvet rotlarında (veya pas kaleci bebeğinden yapıldığında 5’li orta saha rotlarında) yakalanmadan önce, ikinci bir bebeğe temas etmelidir. Fakat top başka bir rottan yapılan önceki hareketinde bebeğin önüne veya arkasına çarparsa, aynı bebekle kurallara uygun şekilde pas yapılabilir.

23.2. “Oyuncu bebeği – duvar – aynı oyuncu bebeği – başka bir rota ilerletme” şeklinde yapılan paslar yasaktır.

23.3. 2’li (veya 3’lü) kaleci rotundan aynı takımın 5’li orta saha rotlarına pas yapmanın kuralı, 23.1 ile aynıdır. Bu durumun tek istisnası vardır: Eğer top rakip takımın oyuncu bebeklerine çarparsa, o top artık bir pas olarak değerlendirilmez; herhangi bir oyuncu bebeği tarafından kurallara uygun şekilde yakalanabilecek bir hareketli top olarak değerlendirilir. Bu gibi bir durumda üç duvar ihlali de geçerli değildir.

23.4. Defans yaparken rotlarda sadece bir elin bulunması kural dışı değildir (Örneğin; defans yapan 5’li orta saha rotundaki sağ el). Bununla birlikte, bir rotu hareket ettirmek için iki elin birden kullanılması da kural dışı değildir (Örneğin; defans yapan 5’li orta saha rotu). Ellerin kolçaklar/tutamaçlar arasında aşırı değiştirilmesi dikkat dağıtma kurallarına göre cezalandırılabilir.

23.5. Kural dışı bir pasın cezası – Eğer takımlardan biri yukarıdaki pas kuralını ihlal ederse, rakip takımın topu oyuna sokmak için mevcut pozisyondan oyuna devam etme opsiyonu vardır.

24. Topa Sahip Olma

Topa sahip olma, topun bir oyuncu bebeğinin erişebileceği sınırlar içerisinde olması olarak tanımlanır. Topa sahip olma süresi; 5’li orta saha rotlarında 10 saniyeyle ve diğer tüm rotlarda 15 saniyeyle sınırlıdır. İki defans rotu da tek bir rotun topa sahip olması olarak kabul edilir.

24.1. İlerleme tanımı: Bir top; öne veya arkaya doğru hareket etmesi fark etmeksizin, bulunduğu rottaki oyuncu bebeklerinin erişim alanından çıktıktan sonra ilerlemiş kabul edilir. Kale alanı durumunda ise top, 2’li defans rotundaki oyuncu bebeklerinin erişim alanından çıktıktan ve kale alanının ötesine gittikten sonra ilerlemiş kabul edilir.

24.2. Durduğu yerde dönen ve bir oyuncu bebeğinin erişim alanında olan bir top, o rotun sahipliğinde olarak değerlendirilir ve tüm süre sınırlamaları devam eder; fakat, top hiçbir bebeğin erişim alanında değilse, süre sınırlamaları geçerli olmaz. (Bkz: Kural 8.3).

24.3. Süre sınırlamalarının aşılmasının cezası, servis için topun rakip forvete kaybedilmesidir.

25. Oyunun Gecikmesi (Topun Canlı Olduğu Zamanı Azaltmaya Çalışmak)

Oyun molalar dışında devam etmelidir. Oyunun devam etmesi, gol olan bir top ve “hazır” kuralı başlangıcının arasında 5 saniyeden fazla bir süre olmaması anlamına gelir. Oyunun geciktirilmesinin cezası, yalnızca bir hakem tarafından verilebilir.

25.1. Takımlardan biri oyunun gecikmesine istinaden cezalandırıldıktan sonra, oyun en fazla 10 saniye içerisinde devam ettirilmelidir. 10 saniyenin sonunda, başka bir oyunu geciktirme yapıldığı söylenmelidir.

25.2. Bu kuralın ilk ihlalinin cezası bir uyarıdır. Takip eden ihlaller, oyuncunun bir molayla cezalandırılması ile sonuçlanır. Örnek: Oyuncu oyunu geciktiriyor. Eğer 10 saniye sonunda hala oyunu devam ettirmeye hazır değilse – mola cezası. Eğer moladan sonra hala hazır değilse, başka bir 10 saniye – ikinci mola cezası.

26. Oyuncuların Masaya Çağrılması ve Oyun Hakkını Kaybetme (Hükmen Mağlup Olma)

Bir maçın duyurusu bir kez yapıldıktan sonra, her iki takım da hemen belirlenen masalara gelmelidir. Eğer takımlardan biri 3 dakika içerisinde masaya gelmezse, tekrar çağrılmalıdır. Tekrar çağrılan bir takım oyun hakkını kaybetme (hükmen mağlup olma) sürecini durdurmak için hemen masaya gelmelidir.

26.1. Tekrar çağırma işlemi her 3 dakikada bir yapılır. Üçüncü ve sonraki çağrıların cezası, maç bitene kadar gelinmeyen her bir set için oyun hakkının kaybedilmesidir (hükmen mağlup olmadır).

26.2. Eğer takımlardan biri tekrar çağırmalar sebebiyle set hakkını kaybettiyse (hükmen mağlup olduysa), oyun başladığında servis veya tarafı seçme hakkı vardır.

26.3. Bu kuralın uygulanması, turnuva organizatörünün/yöneticisinin sorumluluğundadır.

27. Teknik Faul

Yetkili bir turnuva hakeminin denetiminde, bir maçta mücadele eden takımlardan biri ne zaman bu oyun kurallarını açıkça ve kasıtlı şekilde ihlal ederse, rakip takım lehine bir teknik faul verilebilir.

27.1. Bir teknik faul verildiği zaman, oyun durur ve top rakip takımın 3’lü forvet rotuna verilir. Sadece şut yapan ve defans yapan oyuncunun masada kalmasına izin verilir. Bir şut çekilir ve sonrasında oyun durur. Eğer top gol olduysa, golü yiyen takım tarafından servis yapılır. Eğer hiçbir gol olmadıysa oyun, topun teknik şuttan önce bulunduğu yerden veya kuralların açıkça belirttiği yerden tekrar devam eder.

27.1.1. Top 3’lü forvet rotundan ayrıldıktan sonra, oyuncu teknik faul şutunu yapmış kabul edilir. Top savunma alanında durdurulduktan veya savunma alanını terk ettikten sonra ise, oyuncu vuruşu karşılamış (savunmuş) kabul edilir.

27.2. Bir teknik faul şutunda, şuttan önce top kurallara uygun şekilde oyuna sokulmalıdır. Bununla birlikte süre kısıtlamaları ve sıfırlamalar dahil tüm kurallar yine uygulamadadır.

27.3. Silindi.

27.4. Silindi.

27.5. Kural dışı bir şekilde yapılan teknik şut ile atılan bir gol skor olarak sayılmayacaktır. Oyun, kuralların açıkça belirttiği şekilde veya teknik faulün verildiği noktada topa sahip olan rottan devam eder.

27.6. Eğer bir teknik faul şutu seti bitirirse, rakip takım bir sonraki setin ilk servisini yapar.

27.7. Alenen ve kasti şekilde yapılan daha ileri ihlaller, ilave teknik faulleri beraberinde getirir. Bir sette alınan üçüncü bir teknik faul, otomatik olarak o sette oyun hakkını kaybetme (hükmen mağlup olma) ile sonuçlanır.

27.8. Hakem, ilk teknik faulden sonraki herhangi bir zamanda o takım tarafından yapılacak diğer ihlallerin setin veya maçın oyun hakkının kaybedilmesine (hükmen mağlup olmaya) sebep olabileceğini bildirebilir.

28. Kurallarla İlgili Karar Alınması ve Uygulanması

Eğer bir anlaşmazlık; kararla ilgili bir problem içeriyorsa ve problemin ortaya çıktığı olay sırasında bir hakem varsa, hakemin kararı nihaidir ve hiçbir itiraz yapılamaz. Eğer anlaşmazlık kuralların anlamlandırılması ile ilgili ise veya problemin ortaya çıktığı olay sırasında hakem yoksa; hakem bu koşullar altında durumla ilgili mümkün olan en adil kararı verecektir. Bu tarz kararlara itiraz edilebilir; fakat hemen sonrasında ve aşağıda belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

28.1. Kuralların anlamlandırılmasına ilişkin bir itirazda bulunmak için oyuncu, anlaşmazlık sırasında oynanan top tekrar geri oyuna sokulmadan önce bu itirazını hakeme yapmalıdır. Maçın kaybedilmesine ilişkin bir itiraz ise kazanan takım bir sonraki maçına başlamadan önce yapılmalıdır.

28.2. Kurallarla ilgili tüm itirazlar, baş hakem ve (mevcutsa) görevlilerden en az 2 üye tarafından değerlendirilecektir. İtirazlara ilişkin tüm kararlar nihaidir.

28.3. Açık şekilde başarısız bir kural itirazında bulunan veya belirleyici kararı sorgulayan bir takım bir mola ile cezalandırılır. Bununla birlikte hakemin takdirine bağlı olarak, oyunu geciktirme kurallarına göre de cezalandırılabilir.

28.4. Maç sırasında hakemle yapılan bir tartışmaya izin verilmez. Bu kuralın ihlali; oyunu geciktirme kurallarına ilişkin cezalara ve/veya ahlaki kuralların ihlalinin cezasına zemin hazırlayacaktır.

29. Silindi.

30. Turnuva Organizatörü/Yöneticisi

Turnuvanın yönetimi, turnuva organizatörünün/yöneticisinin sorumluluğunda olacaktır. Bu durum kuraları yapma, etkinlikleri programlama ve maçları ayarlama gibi tüm görevleri kapsar. Bu konularda turnuva organizatörünün/yöneticisinin kararları nihaidir.

30.1. Oyun kurallarıyla ilgili tüm konular (hakemleri tayin etme, itirazları değerlendirme vb.) baş hakemin sorumluluğunda olacaktır. Turnuva organizatörü/yöneticisi, baş hakemi tayin etmekle yükümlüdür.

30.2.